1. Strona główna
  2. IC Pen Edulink
  3. Korzystanie z długopisu cyfrowego

Korzystanie z długopisu cyfrowego

Długopis cyfrowy IC Pen mimo, że wygląda jak zwykły długopisem jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem służącym do digitalizowania pisma odręcznego do postaci cyfrowej. Jak z każdym urządzeniem elektronicznym, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad użytkowania, które opisujemy poniżej.

1. Włączenie długopisu

Włączenie długopisu jest bardzo proste – wystarczy zdjąć skuwkę, a urządzenie automatycznie się uruchomi, co zostanie zasygnalizowane „piknięciem” i zaświeceniem diody LED. Alternatywnie, długopis można włączyć przez kliknięcie przycisku zasilania znajdującego się w górnej części urządzenia (niedaleko gniazda Micro-USB). Aby wyłączyć długopis można założyć skuwkę lub przytrzymać przycisk zasilania. Urządzenie sygnalizuje wyłączenie „piknięciem” i zaświeceniem diody na różne kolory, a na końcu jej zgaśnięciem.

Przed rozpoczęciem pisania upewnij się, że długopis jest włączony i połączony z aplikacją. Rozpoznasz to po zielonym napisie Połączono oraz stanie baterii wyświetlonym obok niego.

2. Ładowanie baterii

Podobnie jak np. w przypadku smartfona, nie należy pozwalać na całkowite rozładowanie baterii urządzenia. Wskazane jest utrzymywać poziom naładowania baterii na poziomie co najmniej 20%.
Aby naładować wbudowany akumulator długopisu, wystarczy podłączyć go np. do komputera przy użyciu kabla z końcówką Micro-USB. Naładowanie baterii do pełna zajmuje około godzinę.

3. Zwróć uwagę aby nie zasłaniać kamery długopisu.

Długopis używa kamery na podczerwień, która znajduje się pod atramentowym wkładem. Dzięki niej urządzenie może odczytać mikrowzór nadrukowany na kartce. Zwróć uwagę, aby w trakcie pisania nie zasłaniać kamery palcem, gdyż uniemożliwi to zbieranie danych w formie elektronicznej.

4. Zareaguj na komunikaty długopisu

  • Zaświecenie diody na czerwono oraz ciągłe „pikanie” długopisu oznacza, że długopis nie może rozpoznać mikrowzoru niezbędnego do zapisywania danych. Przyczyną może być:
    • błędnie wykonany wydruk,
    • pisanie w miejscu nie przeznaczonym dla długopisu cyfrowego (np. pusta biała kartka),
    • zasłonięta została kamera długopisu.
  • Miganie diody na czerwono – niski poziom baterii.
  • Pulsowanie diody w kolorze niebieskim – oznacza przejście długopisu w tryb parowania Bluetooth. Jeżeli długopis jest już sparowany z komputerem, nie ma potrzeby ponownego parowania i należy wyłączyć i ponownie włączyć długopis, aby wyjść z trybu parowania.

5. Wymiana wkładu

Wymiana wkładu nie wymaga użycia specjalnych urządzeń, ani ingerencji w obudowę długopisu. Odbywa się poprzez ostrożne wyjęcie obecnego wkładu i delikatne włożenie na jego miejsce nowego. Po wymianie sugerowane jest przetestowanie działania urządzenia, ponieważ jeśli wkład jest wykrzywiony, długopis może nie funkcjonować prawidłowo.

Lista kompatybilnych z długopisem wkładów dostępnych na rynku znajduje się poniżej:

  1. Zebra 4C – 0.4/-0.5/-0.7/-1.0
  2. Mitsubishi SE-7
  3. Kaweco Soul D1 1.0
  4. Parker D1 0.8/1.0
  5. Pilot BRF-8EF / -8F / -8M
  6. Staedtler 92 RE
  7. Sailorpen 19-0103-0.5/ -1/ -2
  8. Rotring 23SS0R07442
  9. Caran Dache RNX316
  10. Kyocera D1 (75SD1)
  11. Shachihata TK-RF
  12. Visconti mignon
  13. Yard-O-Led 12757-2
Czy ten artykuł był przydatny? Tak Nie

How can we help?